Instalacje fotowoltaiczne pojawiły się w Polsce dobre kilka lat temu i od razu zyskały ogromną popularność. Dzięki dofinansowaniom wiele osób decydowało się na ich instalację, a korzystne warunki kredytowe pozwalały każdemu na budowę własnej instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Ilość powstających przydomowych elektrowni słonecznych zaskoczyła firmy energetyczne, które nie zdążyły dostosować sieci dystrybucyjnej do tych potrzeb. Z tego powodu zmieniły się zasady rozliczania nadmiaru energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele. Czy oznacza to koniec opłacalności fotowoltaiki?
Sposób działania paneli fotowoltaicznych oznacza możliwość pozyskiwania darmowej energii ze słońca. Jednak koszty montażu i osprzętu są dość duże. Dlatego często podaje się opłacalność takiej inwestycji w czasie, w jakim ilość wyprodukowanej energii przyniesie oszczędności przekraczające koszty zakupu instalacji.
Oznacza to, że opłacalność takich systemów jest zależna od wielkości instalacji (im mniej paneli zostanie zainstalowanych, tym mniejsza będzie wysokość inwestycji). Najprostszą odpowiedzią jest więc zmniejszanie instalacji tak, by nie wytwarzały one nadwyżki prądu.
W tym momencie jednak należy zwrócić uwagę na zmienność produktywności w czasie. Po pierwsze, najwięcej prądu panele fotowoltaiczne wyprodukują latem, przy dużym słońcu. Natomiast ogrzewanie elektryczne potrzebne jest przede wszystkim zimą. Istotne są także wahania w ciągu dnia. Energia elektryczna produkowana w południe jest trudna do spożytkowania, natomiast potrzebna jest wieczorem, gdy jej produkcja drastycznie spada.
Autokonsumpcja wytworzonej energii elektrycznej, czyli ilość wytworzonego prądu wykorzystywana od razu przez dom, powinna być jak najwyższa. Porównując takie same instalacje w różnych gospodarstwach domowych, okazuje się, że:
Aktualnie powstające instalacje fotowoltaiczne mogą być równie opłacalne, co te sprzed zmian warunków rozliczania się z energetyką. Szczególnie korzystne jest zoptymalizowanie urządzeń pobierających dużo energii z czasem największej produkcji. Wykonywanie prania w południe (pralki z nastawianym czasem uruchomienia), pompa ciepła, magazyn energii mogą znacząco zwiększyć poziom autokonsumcji.
Dzięki dostosowaniu wielkości instalacji do swoich potrzeb oraz optymalizacji użycia urządzeń elektrycznych można uzyskać bardzo wysoki poziom autokonsumpcji. Przełoży się to na szybki zwrot kosztów z inwestycji. Wysoka opłacalność wymaga jedynie wprowadzenia kilku nawyków jak pranie w ciągu dnia, a nie rano, czy wyboru innego systemu ogrzewania domowego.
Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z nami. Nasz pracownik z chęcią przyjedzie do Twojego domu i pomoże opracować optymalny układ instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu dowiesz się, jak dużo możesz zyskać, co ułatwi Ci decyzję o zakupie fotowoltaiki. Każdy przypadek jest inny, ale zawsze można zoptymalizować wielkość instalacji do Twoich potrzeb!
Dodaj komentarz