Panele fotowoltaiczne pracują z największą wydajnością w okresie letnim, gdy dni są najdłuższe, a słońce wysoko nad horyzontem. Nie oznacza to jednak, że zimą farma fotowoltaiczna stoi bezużytecznie – nawet w mroźne dni może ona produkować energię elektryczną. Aby zoptymalizować ten proces, warto odpowiednio zadbać o panele. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad, jak utrzymywać przydomową elektrownię w dobrym stanie przez cały rok.
Na Twoich panelach fotowoltaicznych zalega śnieg i obawiasz się, że produkują one mniej prądu, niż powinny? Jeśli instalacja jest wyposażona w bieżący odczyt parametrów, sprawdź, z jaką wydajnością pracuje. Może się bowiem okazać, że niewielka warstwa śniegu lub lodu nie tylko nie przeszkadza, ale nawet wspomaga produkcję energii elektrycznej (zalegająca warstwa działa wtedy jak soczewka, skupiając promienie świetlne).
Zbyt gruba warstwa śniegu będzie jednak całkowicie blokować dostęp światła do paneli fotowoltaicznych. W takim przypadku konieczne jest oczyszczenie instalacji. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać – należy zrobić to uważnie i w odpowiednich warunkach, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni solarów.
Szklana powierzchnia paneli jest podatna na uszkodzenia, które w znaczący sposób wpływają na wydajność instalacji. Dlatego też należy stosować się do kilku ważnych zasad:
W ostatnich latach rzadkością są śniegi utrzymujące się przez czas dłuższy niż tydzień. Dlatego też dobrą alternatywą dla odśnieżania może być poczekanie, aż śnieg sam stopnieje i spłynie.
W Polsce instalacja fotowoltaiczna jest budowana pod kątem około 30°, co sprzyja naturalnemu, grawitacyjnemu zsuwaniu się śniegu po powierzchni paneli fotowoltaicznych. Tym bardziej że nawet niewielka ilość słońca uruchamia pracę przydomowej elektrowni, powodując nagrzewanie się jej elementów i topienie pokrywy śnieżnej czy lodowej.
Warto pamiętać, że wydajność paneli nie jest zależna od temperatury otoczenia, więc w zimie mogą one pracować z pełną mocą. Powodem niższej produkcji w skali miesiąca są po prostu krótsze dni, a co za tym idzie, krótsza ekspozycja na światło. Dlatego też czyste i odśnieżone panele fotowoltaiczne mogą produkować duże ilości prądu nawet przy najmroźniejszej pogodzie.
Dodaj komentarz