Moduły ZNSHINE z powłoką grafenową – pytania i odpowiedzi

Moduły ZNSHINE z powłoką grafenową – pytania i odpowiedzi

Moduły fotowoltaiczne ZNSHINE

Klienci zainteresowani zakupem modułów fotowoltaicznych ZNSHINE SOLAR z powłoką grafenową często mają wiele pytań. W tym artykule odpowiadamy na te najbardziej popularne.

Co to jest ZNSHINE Self-cleaning?

ZNSHINE Self-cleaning to szkło posiadające specjalną powłokę, która usuwa wszelkie zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych przy wykorzystaniu oddziaływania promieni UV i opadów deszczu.

Z jakimi zanieczyszczeniami radzi sobie szkło z tą powłoką?

Szkło ZNSHINE wykorzystuje proces fotokatalizy (utlenianie pod wpływem promieni słonecznych) usuwając wszelkie zanieczyszczenia organiczne (m. in. ptasie odchody, spaliny, zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, odciski palców, smog itd.)

Czy powłoka samoczyszcząca działa kiedy jest pochmurno?

Tak, nawet kiedy słońce ukryte jest za chmurami, ilość światła dziennego jest wystarczająca do usunięcia zabrudzeń z powierzchni szkła.

Czy szkło ZNSHINE z grafenem działa bez udziału wody lub deszczu?

Nie, kontakt z wodą jest niezbędnym elementem aby móc spłukać nagromadzony osad. Może to być zarówno woda z opadów jak i strumień czystej zdemineralizowanej wody z innego źródła.

Czy szkło z grafenem działa nocą?

Tak, gdyż funkcja hydrofilowa powłoki nadal działa i nawet w nocy kiedy pada deszcz uniemożliwia zatrzymywanie się kropli na powierzchni panelu.

Czy powłoka samoczyszcząca naprawdę działa?

Skuteczność powłoki jest zgodna z normą EN 1096-5, co zostało potwierdzone niezależnymi testami. Szkło Self-cleaning z grafenem znacząco ułatwia utrzymanie paneli PV w czystości, aczkolwiek w przypadku modułów o kącie nachylenia mniejszym niż 10° interwencja człowieka może okazać się konieczna.

Jak działa szkło pokryte grafenem?

Zanieczyszczenia organiczne znajdujące się na powierzchni szkła self-cleaning są rozbijane pod wpływem promieniowania UV przy pomocy procesu utleniania, a następnie opady deszczu spłukują je nie pozostawiając na szkle śladów, smug czy kropli wody.

Jak myć takie szkło? 

Modułów nie trzeba myć. Gdy powierzchnia szkła jest mocno zanieczyszczona wystarczy ją spłukać czystą demineralizowaną wodą na przykład z węża ogrodowego. Nie jest konieczne stosowanie żadnych środków myjących. Można także użyć szmatki lub miękkiej szczotki przy dolnej ramce modułu by pozbyć się szczególnie uporczywych zabrudzeń. Nie wolno do czyszczenia stosować ostrych przedmiotów takich jak żyletki, noże do wykładzin itp. a także środków ściernych czy hydrofobowych (odpychających wodę).

Po jakim czasie aktywuje się funkcja samoczyszcząca szkła?

Funkcja stopniowo aktywuje się pod wpływem promieniowania UV po pierwszym tygodniu od montażu modułów. Do miesiąca od montażu szkło osiągnie pełną funkcjonalność  hydrofilną i fotokatalityczną.

Jak trwała jest powłoka z grafenem?

Dzięki zastosowaniu metody magnetronowej, która w pełni integruje powłokę z szybą, warstwa samoczyszcząca jest niezwykle odporna. Zapewnia to pełną skuteczność działania przez bardzo długi czas, a okres użytkowania jest taki sam jak całego modułu PV.

Czy szkło można używać z wyrobami zawierającymi silikon?

 Nie. Cechy powłoki sprawiają, że nie może być ona wystawiona na bezpośredni kontakt z silikonem. Dotyczy to jego każdej formy (aerozol, rękawice, przyssawki itd.)

Gdzie można montować moduły z funkcją self-cleaning?

Moduły fotowoltaiczne ZNSHINE z grafenem  znakomicie sprawdzają się na trudno dostępnych do czyszczenia dachach i elewacjach, a także na dachach o małym kącie nachylenia (>10°). Zaleca się również ich montaż na farmach fotowoltaicznych na gruncie, gdyż zmniejsza to znacząco koszty czyszczenia i zwiększa produkcję energii nawet o 2 do 3%.

Jakie są różnice między szkłem ZNSHINE a innym szkłem stosowanym w panelach PV?

W 2018 roku ZNSHINE Solar wprowadził na rynek pierwszy moduł samoczyszczący. Innowacyjna technologia szkła z powłoką grafenową została opracowana dzięki współpracy ZNSHINE Group i China University of Science and Technology. Szkło powlekane jest trwałą warstwą grafenu metodą magnetronową. Metoda ta integruje powłokę z szybą, co gwarantuje trwałość i jednorodność warstwy samoczyszczącej panelu. Szkło powlekane grafenem opracowane przez ZNSHINE Solar przeszło szereg rygorystycznych testów przeprowadzonych w autoryzowanych i znanych laboratoriach na całym świecie.

Jakie korzyści płyną ze szkła samoczyszczącego ZNSHINE? 

  1. Zwiększenie wydajności produkcji energii systemu o co najmniej 2% wynikające z lepszej przepuszczalności światła wewnątrz modułu. W mega projektach przy nieprzerwanej pracy modułów powyżej 6 miesięcy wartość ta wzrosła nawet o 4-5%.
  2. Niweluje powstawanie gorących punktów spowodowanych zalegającym brudem i powstawaniem cieni punktowych.
  3. Właściwości hydrofilowe panelu szybko usuwają kurz podczas opadów, co powoduje, że panel jest o wiele czystszy. A to z kolei sprzyja szybkiemu i atrakcyjnemu zwrotowi inwestycji.
  4. Dzięki niezwykłej twardości grafenu szkło jest bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
  5. Znaczne zmniejszenie kosztów związanych z czyszczeniem paneli.
  6. Usuwanie najbardziej uporczywych zanieczyszczeń poprzez rozkład substancji organicznych z wykorzystaniem procesu fotokatalizy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *