Jakie panele fotowoltaiczne wybrać

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać

panele fotowoltaiczne

Podjęcie decyzji na temat inwestycji w instalację fotowoltaiczną to bardzo dobry pomysł. Jest to oszczędność pieniędzy i udział w dbaniu o naszą planetę. Jednak po podjęciu decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne pojawia się wiele pytań. Jednym z kluczowych jest: jakie panele fotowoltaiczne wybrać. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Główne czynniki, które powinno brać się pod uwagę wybierając panele fotowoltaiczne to:

  • Budżet
  • Wielkość powierzchni, na której będą montowane panele fotowoltaiczne
  • Estetyka/Design
  • Ilość zacienienia w ciągu dnia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działają panele fotowoltaiczne sprawdź nasz artykuł: Jak działają panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne – rodzaje

Panele fotowoltaiczne można podzielić na dwa rodzaje monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele te różnią się od siebie wyglądem i kolorem. Panele monokrystaliczne to te bardziej czarne. Polikrystaliczne z kolei mają barwę bardziej wpadającą w kolor granatowy. Więcej na temat rodzajów tych paneli możesz przeczytać w naszym artykule: Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne – ograniczony budżet i większa powierzchnia

Jeżeli posiadasz ograniczony budżet i większą powierzchnię możesz rozważyć panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Czyli zbudowane z wielu mniejszych kawałków krzemu. Panele te są bardziej czułe na światło. Jednocześnie są mniej czułe na zacienienia. Ich sprawność jest zdecydowanie mniejsza niż panele monokrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne – większy budżet

Jeżeli posiadasz większy budżet panele fotowoltaiczne monokrystaliczne będą zdecydowanie lepszym wyborem niż panele polikrystaliczne. Można wymienić kilka rodzajów paneli monokrystalicznych.

HALF CUT

Panele HALF CUT są dodatkowo cięte w połowie wielkości ogniwa krzemowego stąd ich nazwa: Half Cut, Half Cell i Half Cut Cell. Dzięki zastosowaniu metody dodatkowego cięcia ten panel fotowoltaiczny jest mniej podatny na zacienienia i posiada jeszcze większą sprawność.  Idealnie sprawdzi się w bardziej zacienionym miejscu.

DOUBLE GLASS

Panele typu Double Glass to panele, których tylna płyta jest szklana zamiast plastikowej.  Panel ten jest nieco cięższy od innych paneli fotowoltaicznych. Natomiast dzięki specjalnej konstrukcji zdecydowanie lepiej odprowadza ciepło. Jednocześnie utrzymuje bardzo stabilne warunki pracy w nocy. Z uwagi na wyeliminowanie plastiku na rzecz szkła panel staje się praktycznie niepalny. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze.

GRAPHEN

Panele typu Graphen to panele fotowoltaiczne ze zintegrowaną powłoką grafenu. Maja one znacznie większą odporność na czynniki atmosferyczne takie jak: bród, kurz, ptasie odchody, śnieg, deszcz itd. Grafen poprawia także rozproszenie światła i dodatkowo zwiększa produkcje energii elektrycznej. A co za tym idzie, zwiększa się wydajność tego typu paneli fotowoltaicznych.

FULL BLACK

Jeżeli zdecydowałeś się na podjęcie decyzji o inwestycji w instalacje fotowoltaiczną jest jedna istotna informacja, o której powinieneś zawsze pamiętać. Padające na panele fotowoltaiczne promienie słoneczne bardzo nagrzewają ogniwa fotowoltaiczne i cały panel.

Zbyt wysoka temperatura zdecydowanie nie sprzyja efektywnej pracy paneli fotowoltaicznych. Aluminiowa rama panelu służy wówczas jako radiator stabilizujący pracę paneli fotowoltaicznych. Ta aluminiowa rama znacznie podnosi wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.

Warto wiedzieć też, że w ostatnim czasie pojawiły się specjalne panele fotowoltaiczne, które są w całości czarne – to tak zwane panele fotowoltaiczne typu FULL BLACK. Panele nie odróżniają się od pozostałych stanowiąc niemal jednolitą czarną powierzchnię. Jak już wspomniano w poprzedniej części artykułu tego typu panele mogą mieć pewną wadę. Niestety wiele czarnego koloru podnosi ryzyko mniejszej stabilności pracy. Wówczas powstaje dylemat efektywne czy ładne.

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek pytania zapraszamy do umówienia bezpłatnej konsultacji.

Sprawdź nasze produkty: panele fotowoltaiczne ZNSHINE.

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *