Jak działają panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla domu i firmy. Zmiany klimatu oraz konieczność dbania o środowisko tylko potęgują wzrost trendu na instalacje fotowoltaiczne. Czy zastanawiasz się jak działają panele fotowoltaiczne? W jaki sposób promienie słoneczne zamieniane są w prąd? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Polska pod względem ilości instalacji fotowoltaicznych powoli dogadania kraje Europy zachodniej. Łączna moc energii produkowanej dziś w Polsce przez panele fotowoltaiczne przekroczyła 2GW. Kto dziś nie marzy o własnym samowystarczalnym domu? Panele fotowoltaiczne pozwalają spełnić to marzenie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwany przez panele fotowoltaiczne prąd z promieni słonecznych może zasilać sprzęt elektryczny w domu. Nie tylko elektronikę w postaci telewizji, sprzętów RTV/AGD ale również pompy ciepła i piece elektryczne. Dzięki temu wyposażony w panele fotowoltaiczne dom może zarówno być wykorzystywany do urządzeń elektrycznych jak i ogrzewać dom. To z kolei generuje znaczną oszczędność na rachunkach za energie elektryczną.

Wyprodukowana energia elektryczna za pomocą specjalnego dwukierunkowego licznika prądu przekazuje wytworzoną energię elektryczną do elektrowni, od której kupowany jest prąd. W praktyce wygląda to tak, że wyprodukowana energia elektryczna odesłana do elektrowni zaliczana jest na poczet bieżącej energii dostarczanej do domu. To powoduje, że rachunki za prąd są niezwykle niskie, bo ich znaczną cześć pokrywa wzajemne rozliczenie pomiędzy elektrownią a producentem tej energii – w tym wypadku domem/firmą posiadającą własną instalację fotowoltaiczną.

Co do zasady z przekazywanego prądu do elektrowni możemy odebrać 80% generowanej przez elektrownię fotowoltaiczną energii.

Jak działają panele fotowoltaiczne

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa zupełnie różniące się od siebie wynalazki choć często są mylnie uznawane za jedno i to samo. Główna różnica polega nie tylko na budowie, ale przede wszystkim na pełnionych przez nie funkcji.

Panele fotowoltaiczne skonstruowane są z ogniw fotowoltaicznych połączonych w panele fotowoltaiczne. Z kolei kolektory słoneczne skonstruowane są z wielu cienkich rurek wypełnionych cieczą. Istotna jest też różnica w działaniu. Panele fotowoltaiczne produkują prąd. Kolektory słoneczne działają w taki sposób, że promienie słoneczne podgrzewają roztwór glikolu znajdujący się w rurkach pozwalając na ogrzewanie domu.

Jak powstaje energia elektryczna ze słońca?

Głównym i podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest krzemowe ogniowo fotowoltaiczne. Krzemowe ogniwo fotowoltaiczne powoduje wytwarzanie energii elektrycznej.

Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej są tak zwane ogniwa fotowoltaiczne. Zachodzi w nich tzw. „zjawisko fotowoltaiczne” gdzie energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały.

Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznych jest falownik. Falownik to urządzenie, które zamienia prąd stały powstały z energii słonecznej na prąd zmienny. Czyli taki, który może zostać wykorzystany w domowym gniazdku. Falownik też na bieżąco monitoruje pracę elektrowni fotowoltaicznej oraz w razie wykrycia awarii doprowadza do jej wyłączenia w trosce o bezpieczeństwo.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać: monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Monokrystaliczny panel słoneczny składa się z ogniw monokrystalicznych, które są pojedynczym solidnym kryształem. Monokrystaliczne panele słoneczne są wytwarzane metodą Czochralskiego.

Polikrystaliczne panele słoneczne znane również jako multikrystaliczne, wykorzystują nowszą technologią, a proces jej wytwarzania może się różnić. Proces produkcji polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest zaskakująco prosty co ma znaczący wpływ na ich cenę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnic między tymi typami paneli fotowoltaicznych sprawdź nasz artykuł: Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne to troska o środowisko

Panele fotowoltaiczne nie produkują żadnych spalin a produkowana przez nie energia powstaje w sposób całkowicie przyjazny środowisku. Dzięki temu instalując panele fotowoltaiczne dbasz o lepszą przyszłość kolejnych pokoleń i o naszą planetę. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne jakich wszyscy zaczynamy doświadczać w ostatnich latach nie pozostawiają wątpliwości. Nasze nawyki muszą się zmienić.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie dla domu jak i dla firmy. Generują prąd stały, które za pomocą falownika zamieniany jest na prąd zmienny. To bardzo wysoka oszczędność, ale nie tylko oszczędność jest tutaj godna uwagi. Przede wszystkim samowystarczalność nieruchomości jak i troska o większe dobro. O dobro naszej planety.

 

 

 

 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *