Instalacja fotowoltaiczna najczęściej zadawane pytania

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej zadawane pytania

panele fotowoltaiczne najczęściej zadawane pytania

Ze względu na to, że dużo naszych aktualnych i potencjalnych klientów zadaje sobie podobne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć na te najbardziej popularne. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzi na poniższe pytania rozwiążą wiele wątpliwości naszych klientów.

Co to jest falownik / inwerter i do czego służy?

Inwerter (falownik) jest najważniejszym elementem elektrowni fotowoltaicznej. Zamienia on prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, który może zostać użyty w domowych gniazdkach. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór falownika. Nieodpowiednio dobrany falownik może mieć negatywny wpływ na poprawne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej

Czy instalacja fotowoltaiczna generuje hałas?

Jedynym elementem instalacji, który wytwarza dźwięk jest inwerter. Jednak jest on słyszalny jedynie przy samym urządzeniu i jest porównywalny do ludzkiego szeptu.

Jak długo trwa instalacja modułów fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 4 kWp nie powinien zająć dłużej niż 1-3 dni robocze. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp czas trwania montażu modułów fotowoltaicznych może zająć do dwóch tygodni.

Czym różnią się kolektory słoneczne od modułów fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne skonstruowane są z ogniw fotowoltaicznych połączonych w panele fotowoltaiczne. Z kolei kolektory słoneczne skonstruowane są z wielu cienkich rurek wypełnionych cieczą. Istotna jest też różnica w działaniu. Panele fotowoltaiczne produkują prąd. Kolektory słoneczne działają w taki sposób, że promienie słoneczne podgrzewają roztwór glikolu znajdujący się w rurkach pozwalając na ogrzewanie domu. Dowiedz się więcej

Co się stanie w sytuacji awarii w elektrowni, będę miał energię elektryczną w domu/firmie?

W przypadku awarii u dostawcy energii Twoja instalacja może dalej funkcjonować. Natomiast wymaga to stworzenia specjalnej instalacji wysypowej tzw.”off-grid”. Taka instalacja wyposażona jest w specjalne akumulatory magazynujące energię i nie jest podłączona do sieci energetycznej. W przypadku instalacji, która jest podłączona do sieci tzw. „on-grid” w sytuacji awarii w zakładzie energetycznym instalacja fotowoltaiczna przestanie działać. Dzieje się tak dlatego ponieważ falownik automatycznie wyłącza instalacje fotowoltaiczną w przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii.

Ile kosztuje utrzymanie instalacji fotowoltaicznej?

Utrzymanie instalacji fotowoltaicznej nie jest związane z dodatkowymi kosztami. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga dodatkowej obsługi. Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której moduł fotowoltaiczny należy wymienić, bo może ulec uszkodzeniu. Warto dokonywać oględzin modułów fotowoltaicznych raz na jakiś czas. Najlepiej po intensywnych burzach i wiatrach. Wskazane jest też dokonanie okresowych przeglądów, aby upewnić się czy instalacja działa poprawnie.

Czy na budowę instalacji fotowoltaicznej jest wymagane specjalne pozwolenie?

Instalacja fotowoltaiczna, której moc nie przekracza 50kWp nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jeżeli wymagana instalacja fotowoltaiczna będzie posiadać większą moc wtedy należy uzyskać pozwolenie na budowę. W większości przypadków instalacji fotowoltaicznych zasilających domy i małe firmy takie pozwolenie nie jest wymagane.

Jak wykonać odpowiednio przyłączenie do sieci?

Podobnie jak w przypadku pozwolenia na budowę instalacja fotowoltaiczna generująca do 50 kWp nie wymaga wielu kwestii formalnych. Podłączenie tego typu instalacji do sieci energetycznej jest obowiązkiem operatora sieci. Odpowiada on też za pokrycie kosztów związanych z przyłączeniem. Np. koszty związane z podłączeniem licznika dwukierunkowego. Jest on wymagany do odpowiedniego funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie zapraszamy do kontaktu. Podczas darmowej konsultacji nasz konsultant odpowie na wszelkie Twoje pytania.

 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *