Ile kosztuje fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika

ile kosztuje fotowoltaika

Zmieniające się w ostatnim czasie przepisy prawne mają na celu zahamowanie inwestycji w przeszacowane instalacje fotowoltaiczne. Rozliczanie się z nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej na gorszych warunkach powoduje, że opłacalność takich inwestycji jest znacznie mniejsza. Jednak nadal jest to ciekawy sposób na oszczędności. Szczególnie przy stale rosnących cenach prądu. Ile aktualnie kosztuje fotowoltaika i czy może się opłacać? Sprawdź sam.

Z czego wynikają zmiany w rozliczaniu nadprodukcji energii z paneli fotowoltaicznych?

Od kilku lat fotowoltaika cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Dzięki rządowym dofinansowaniom rozwiązanie to rozpowszechniło się, w związku z czym powstało wiele firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych. Nagły boom zaskoczył decydentów, a także szybko przekroczył ich szacunki i oczekiwania. Szybko okazało się, że sieć energetyczna nie jest dostosowana do takiej ilości instalacji.

Problemem jest nadprodukcja energii elektrycznej. Przyjazne zasady jej rozliczania zachęcały do tworzenia instalacji ponad potrzeby, aby oddaną do sieci moc móc wykorzystać w czasie zimy. Dla sieci oznaczało to jednak ogromne obciążenie w gorące, letnie dni. Potrzebne są inwestycje oraz przebudowa systemu energetycznego, co wymaga czasu i pieniędzy.

Dlatego rząd zmienił przepisy, aby nowo powstające instalacje były dużo mniejsze i pozwalały zaspokoić głównie bieżące zapotrzebowanie na prąd. Zmiany te powodują, że oddawanie prądu do sieci staje się nieopłacalne. Nie oznacza to jednak, że same instalacje fotowoltaiczne przestały mieć sens.

Sposoby radzenia sobie z nowymi przepisami

Istnieją dwa sposoby, by montaż instalacji fotowoltaicznej był w pełni opłacalny:

  • Inwestycja w mniejszą instalację. Według zamysłu ustawodawców najlepszym rozwiązaniem było lepsze dopasowanie wielkości instalacji do potrzeb gospodarstwa. Dzięki temu produkowana energia miałaby być użytkowana na bieżąco, co także znacząco wpływałoby na wysokość rachunków.
  • Montaż akumulatorów w celu gromadzenia nadmiarowej energii. Pozwalają one gromadzić energię w ciągu dnia i wykorzystywać ją wieczorami, gdy słońce już zajdzie. Aktualnie nie ma technologii, która umożliwiłaby magazynowanie prądu na dłuższy czas (na przykład na okres zimy).

Dzięki temu nadal można zyskać na montażu paneli fotowoltaicznych. Z powodu ich mniejszej wielkości oraz dodatkowych kosztów, czas zwrotu z takiej inwestycji jest dłuższy, jednak ciągłe wzrosty cen energii elektrycznej jest silnym motywatorem do szukania alternatywnych rozwiązań.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej może być bardzo zróżnicowany, ponieważ zależy od wielu zmiennych. Średnia wartość takiej inwestycji mieści się pomiędzy 15, a 25 tysięcy złotych. Jednak każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, uwzględniając wielkość instalacji, jakość paneli oraz sposób ich montażu.

Od czego zależy cena?

Ilość czynników wpływających na cenę końcową jest ogromna, co znacząco utrudnia szacunkowe nawet określenie wartości inwestycji. Do takich czynników należą:

  • Doświadczenie i renoma firmy montującej panele. Choć na rynku pojawiło się dużo podmiotów świadczących takie usługi, ceny bywają dość zróżnicowane. Wybierając dużego, sprawdzonego i pewnego wykonawcę, należy liczyć się z wyższą ceną za usługę.
  • Rodzaj modułów. Dostępne są różne moduły fotowoltaiczne charakteryzujące się określoną wydajnością i ceną, która może wahać się od 700 do 1200 zł za sztukę, przy czym każdy model może mieć inną moc.
  • Miejsca instalacji. Najczęściej montaż odbywa się na dachu, co wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniego oprzyrządowania dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Co ważniejsze, w zależności od miejsca montażu, potrzebne będą dłuższe lub krótsze przewody. Stanowią one znaczny koszt, a jednocześnie często są pomijane w szacunkach.
  • Szyny i śruby do montażu. Instalacja musi przenosić ogromne obciążenia w czasie wiatru, dlatego też sposób montażu musi zapewniać jej stabilność w takich warunkach. Wysokiej jakości elementy mocujące są konieczne dla zapewniania bezpieczeństwa.
  • Istotnym elementem inwestycji jest także inwerter, który zamienia prąd stały, generowany w panelach fotowoltaicznych, na prąd przemienny, obecny w gniazdkach. Inwerter musi być dostosowany do wielkości instalacji. Na rynku dostać można także mikroinwertery na dwa lub cztery panele.

Do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest jeszcze licznik dwukierunkowy. Za jego darmowe dostarczenie odpowiada najczęściej spółka energetyczna, z którą podpisana została umowa, wobec czego nie powiększa to dodatkowo kosztów inwestycji.

Czy opłaca się kupować panele fotowoltaiczne?

Ekologiczne źródła energii odnawialnej są cały czas promowane przez Unię Europejską, co odbija się w dofinansowaniach tych rozwiązań. Jednak aktualne przepisy prawne z pewnością utrudniają wykorzystanie potencjału takiej inwestycji. Brak możliwości gromadzenia energii na zimę oznacza, że cały czas będzie trzeba kupować prąd z sieci. Niewielka instalacja paneli fotowoltaicznych może zaspokoić tylko część zapotrzebowania. Oznacza to z jednej strony niższe koszty (mniej elementów do zakupienia), ale z drugiej, także mniejsze oszczędności.

Dodatkowe ryzyko budzi niepewność inwestorów co do zmian przepisów w przyszłości. Obiektywnie jednak patrząc, wykonanie instalacji w swoim gospodarstwie cały czas pozostaje opłacalną opcją na zainwestowanie swoich oszczędności.

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *