Aktualne trendy architektoniczne kładą szczególny nacisk na dwa aspekty: ekologię oraz ekonomię. Dużą popularnością cieszą się ciągle panele fotowoltaiczne, coraz więcej domów ogrzewanych jest pompami ciepła. Nowe domy wyposażane są także w system rekuperacji. Na czym polegają te rozwiązania i jakie dają korzyści? Sprawdź sam!
Od razu nasuwa się pytanie, czy wszystkie trzy rozwiązania można połączyć? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się, jak one działają i jakie korzyści przynoszą. Na tej podstawie łatwo stwierdzimy, czy mogą one ze sobą współpracować.
Ogniwa fotowoltaiczne w panelach zamieniają energię cieplną na prąd elektryczny. Z pomocą dodatkowych urządzeń, jak falownik, prąd dostosowywany jest do parametrów sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu może być wykorzystywany w urządzeniach domowych.
Wśród najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznych wymienić można:
Względy ekonomiczne mają decydujący wpływ na decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. Jednak rozwiązanie to, także w skali całego kraju, ma także zalety w zakresie ekologii i zmian w energetyce.
Pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie, jak klimatyzacja. Dzięki sprężaniu i rozprężaniu cieczy roboczej może transportować ciepło z jednego miejsca w drugie. W gorące, letnie dni zależy nam na schłodzeniu powietrza wewnątrz budynku, natomiast w przypadku pompy ciepła, do domu doprowadzane jest ciepło.
Stosując odpowiednio dużą jednostkę zewnętrzną, można ogrzać zimą dom o sporym metrażu. Jest to więc alternatywa dla różnego rodzaju pieców i innych systemów ogrzewania. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:
Pompa ciepła gruntowa lub powietrzna jest bardzo efektywnym sposobem ogrzewania. Przekłada się to nie tylko na ekologiczne aspekty. Do uzyskania wymaganej ilości ciepła potrzeba znacznie mniej paliwa, w tym przypadku prądu, niż w innych rozwiązaniach. Jest to odczuwalne również w portfelu właściciela.
W każdym mieszkaniu potrzebny jest system wymiany powietrza. Niegdyś odbywało się to naturalnie, za sprawą grawitacji oraz nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej. Dziś wykonuje się wysokiej jakości okna, które nie przepuszczają powietrza. Dlatego też potrzebna jest wentylacja mechaniczna. W przypadku rekuperacji stosuje się dodatkowo wymienniki ciepła, dzięki którym odzyskuje się energię cieplną z powietrza wydmuchiwanego z budynku. Skutkuje to kilkoma korzyściami:
Także w tym przypadku da się zauważyć korzyści ekonomiczne. Mniejsze nakłady na ogrzewanie to mniej zużytego paliwa, a to oznacza także pozytywny wpływ na środowisko. Ponadto rekuperacja to zdrowszy organizm i lepsze samopoczucie bez potrzeby wietrzenia pomieszczeń i narażania się na przeciągi.
Działanie każdego z omawianych rozwiązań dotyczy innego obszaru. Nie tylko nie przeszkadzają one sobie nawzajem, ale mogą się doskonale uzupełniać. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna to darmowy prąd. Może on posłużyć do ogrzania całego budynku dzięki pompie ciepła. Jej duża efektywność jest dodatkowo wzmacniana przez rekuperację, która zmniejsza straty energii cieplnej na skutek wentylacji.
Wszystkie trzy systemy współpracują ze sobą, zwiększając jeszcze bardziej swoją skuteczność. Przekłada się to na:
Połączenie fotowoltaiki, pompy ciepła oraz rekuperacji zwiększa skuteczność każdego z wymienionych rozwiązań. Przekłada się to na jeszcze większe oszczędności.
Ostatnie lata to wiele dynamicznych zmian. Pandemia, kryzys na rynku gazu, wysoka inflacja. Wszystko to przekłada się na rosnące ceny prądu oraz paliw wykorzystywanych przy ogrzewaniu budynków. Nowoczesne rozwiązania, jak fotowoltaika, pompy ciepła oraz rekuperacja, pozwalają uniezależnić się od tych źródeł energii. Szczególnie gdy działają razem i zwiększają nawzajem swoją efektywność.
Dodaj komentarz