Fotowoltaika – na jakim dachu najlepiej się sprawdzi

Fotowoltaika – na jakim dachu najlepiej się sprawdzi

fotowoltaika na jakim dachu się sprawdzi

Planując budowę domu jednorodzinnego należy wziąć pod uwagę szereg różnych aspektów. A jeśli planujemy również instalację paneli fotowoltaicznych, warto wiedzieć jak przygotować plan inwestycji tak, aby instalacja PV działała jak najwydajniej. Ale jaki rodzaj dachu sprawdzi się najlepiej? Fotowoltaikę można zainstalować na praktycznie każdym dachu.

I mimo, że największą wydajność uzyskamy przy dachy jednospadowym zorientowanym na południe, to z pomocą odpowiednich konstrukcji możemy zamontować panele również na innych rodzajach dachów. W tym artykule dowiesz się na jakich dachach możliwa jest instalacja fotowoltaiki, jakie są rodzaje dachów i czym się one różnią.

Instalacja na dachu płaskim wprawdzie wymaga dodatkowej konstrukcji montażowej, ale dzięki temu możemy dowolnie dobrać taki kąt nachylenia i orientację paneli, które pozwolą na perfekcyjne usytuowanie ich względem słońca. Konstrukcja montażowa wykonana jest najczęściej z lekkiego i niepodatnego na korozję aluminium, co nie powoduje zbytniego obciążenia dachu. Dach płaski zapewnia również bardzo łatwy dostęp do paneli.

Dach jednospadowy posiada bardzo prostą konstrukcję nachyloną w jedną stronę. Kąt nachylenia pomiędzy 30 a 40 stopni stwarza perfekcyjne warunki montażu instalacji PV, pod warunkiem, że nie jest skierowany na północ. Najlepszą orientacją jest orientacja południowa, gdyż zapewnia ona równomierne nasłonecznienie wszystkich paneli, co daje największą wydajność. Nachylenie dachu w stronę południową nie jest jednak koniecznością. Przy odchyleniu dachu o  30 stopni na wschód lub zachód odnotowano szczątkowe pogorszenie wydajności nieprzekraczające 2%. Taki sam spadek powoduje nachylenie dachu różniące się o =/-10 stopni od optymalnego.

W przypadku dachów dwuspadowych, kluczowa jest orientacja. Jeżeli jeden ze spadów znajduje się w dobrze nasłonecznionym obszarze, a cały dach nie jest zacieniony, to instalacja paneli będzie bardzo prosta ze względu na jednolitą powierzchnię dachu.

Dachy cztero i wielospadowe stanowią największe wyzwanie. Montaż instalacji na takich dachach jest trudny, ale nie niemożliwy. Usytuowanie spadów w różnych kierunkach, a także niejednolita powierzchnia dachu powodują, że panele muszą być często montowane w różnych częściach dachu i w różnych odstępach. Zdarza się, że ze względu na duże zapotrzebowanie domu na energię, konieczne jest, aby panele zajęły całą powierzchnię dachu.

Podstawową zaletą dachu kopertowego jest to, że zawsze jakaś jego część znajduje się w nasłonecznionym obszarze. Jeżeli więc dom nie znajduje się na terenie zacienionym przez drzewa lub inne budynki, nic nie stoi na przeszkodzie by zainstalować na takim domu instalację PV. Należy pamiętać tylko żeby zapewnić jednolite nasłonecznienie wszystkich paneli. Pomogą w tym specjalne konstrukcje montażowe lub optymalizatory mocy.

Podsumowując, jeśli planujesz budowę domu i chcesz dostosować projekt do pobierania energii z fotowoltaiki, musisz wziąć pod uwagę kwestie takie jak orientacja dachu, stopień jego zacienienia, a także odpowiednie nachylenie paneli względem słońca. W ten sposób możemy być pewni, że nasza instalacja PV działa najwydajniej jak to możliwe i wykorzystujemy jej pełen potencjał.

 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *