Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca

pompa ciepła i fotowoltaika

Ogrzewanie to jeden z największych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, że poszukujemy rozwiązań, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dachy domów w Polsce coraz częściej pokryte są panelami fotowoltaicznymi. Panele fotowoltaiczne łączone są często w jeden system z pompą ciepła. Dzięki temu koszt ogrzewania domu może spaść nawet o 80% niż w przypadku ogrzewania przy użyciu kotła.

Podjęcie decyzji o tym, że dom będzie ogrzewać pompa ciepła połączona z fotowoltaiką ma wiele plusów. Nie tylko pozwala na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Takie rozwiązanie ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Odnawialne źródła energii jakimi jest pompa ciepła i fotowoltaika są dofinansowane przez rząd. Poza dotacjami z rządu wiele banków posiada oferty atrakcyjnego finansowania tego typu rozwiązań.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – jak to działa

Pompa ciepła pozwala na ogrzanie domu cicho i ekologicznie dbając o środowisko i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła: pompa ciepła gruntowa oraz pompa ciepła powietrzna. Powietrzna pompa ciepła jest zdecydowanie częściej wybierana od gruntowej ze względu na tańszy i łatwiejszy sposób montażu, znacznie mniejsze gabaryty oraz brak konieczności wykonania odwiertu.

Jeżeli pompa ciepła jest zainstalowana w odpowiedni sposób i we właściwym miejscu to może czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego. Brakujące 25% należy uzupełnić np. za pomocą energii elektrycznej. To generuje – co prawda nie tak wysoki jak kocioł – ale jednak koszt, który właściciel domu musi pokryć. W sytuacji połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką te brakujące 25% może być dostarczane za pomocą energii ze słońca generowanej przez panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne nie tylko zasilą pompę ciepła ale też wiele innych urządzeń w domu co sprawia, że jest on niezależny energetycznie i przyjazny środowisku.

Odpowiednia ilość paneli fotowoltaicznych sprawi, że dom będzie całkowicie niezależny energetycznie a dodatkowo będzie mógł generować dochód ze sprzedaży nadmiaru energii. Planowane zmiany rozliczaniu energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w roku 2022 pozwolą na sprzedaż nadwyżki energii do sieci i będą generować dodatkowy dochód dla ich właścicieli.

Dzięki odpowiednim doborze paneli fotowoltaicznych dom może być również zabezpieczony przez pożarem paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne ZNSHINE posiadają specjalny system, który sprawia, że są całkowicie niepalne. Moduły fotowoltaiczne ZNSHINE posiadają certyfikat przeciwpożarowy klasy A.

Pompa ciepła i fotowoltaika to idealne połączenie. Przynosi szereg korzyści przede wszystkim:

  • Niezależność energetyczna
  • Dbanie o środowisko naturalne
  • Oszczędności finansowe poprzez mniejsze rachunki
  • Bezpieczeństwo, odpowiednio dobrane urządzenia sprawią, że Twój dom będzie zabezpieczony przed pożarem paneli fotowoltaicznych lub zatruwaniem rodziny i sąsiadów nie ekologicznym kotłem

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego w jaki sposób możesz zainstalować pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką umów się na bezpłatną konsultację: https://poniksolar.pl/kontakt/ 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *