Fotowoltaika dofinansowanie jak uzyskać dotacje w 2021

Fotowoltaika dofinansowanie jak uzyskać dotacje w 2021

farma fotowoltaiczna

Program „Mój Prąd” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków i będzie kontynuowany w roku 2021. Jak zatem uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w roku 2021? Dowiesz się tego w naszym artykule.

Program mój prąd pozwala uzyskać częściowe dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Ważny jest udział własny, ponieważ program finansuje do 50% kosztów. Dodatkowo, aby móc starać się o uzyskanie dotacji należy spełnić pewien warunek. Warunek ten polega na konieczności wymiany nieefektywnego źródła ciepła na nowe bardziej ekologiczne. Tzw. wymiana „starych kopciuchów”.

Maksymalna możliwa moc instalacji fotowoltaicznej, które może otrzymać dofinansowanie powinna wynosić 2-10 kWp. Wartym do rozważenia jest połączenie zakupu instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Pompy ciepła to bardzo ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania domu a dodatkowo zasilane są energią elektryczną. Z kolei energia elektryczna będzie wytwarzana przez panele fotowoltaiczne co sprawi, że dom będzie bardziej ekologiczny i samowystarczalny energetycznie. Kwota dotacji na instalacje fotowoltaiczną wyniesie do 5000 PLN. Dodatkowo kwota dofinansowania jaką można uzyskać na pompę ciepła to 32000 PLN. Jest zatem o co powalczyć, bo łączna kwota dotacji może wynieść aż do 37000 PLN.

Program „Mój Prąd” powstał w celu zwiększenia produkcji krajowej energii elektrycznej. Od samego początku powstania cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Osiągnięto założone cele i spowodowano znaczny wzrost rozwoju odnawialnych źródeł energii. Środki programu wyczerpały się bardzo szybko pomimo tego, że budżet programu wynosił aż 1,1 mld złotych. Według ogólnodostępnych informacji środki z programu trafią aż do 220 tys. prosumentów.

To właśnie ze względu na tak duże zainteresowanie programem powstała jego kolejna edycja „Mój Prąd” 2021. Kolejna edycja powinna wystartować 1 lipca 2021. Nabór planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków.

Warunki programu „Mój Prąd 3.0”:

 • start nowego naboru planowany jest na 01.07.2021 potrwa on do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków,
 • koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r.,
 • finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego),
 • przedział mocy instalacji 2-10 kW,
 • dotacje mają objąć instalacje PV i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej,
 • dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby,
 • otrzymane w 2021 r. dofinansowanie z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 r., w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.

Program będzie prawdopodobnie rozszerzony o możliwość dofinansowania:

 • punktów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych,
 • źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • przydomowych magazynów energii (akumulatorów).

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy regionalne

W różnych regionach polski niektóre gminy posiadają dotacje dla mieszkańców regionu na instalacje fotowoltaiczne i inne źródła energii odnawialnej. Warto zapytać w gminie regionu, w którym się znajdujesz czy takie dotację są a jak tak to na jakich warunkach można je uzyskać. Niestety w przypadku współpracy z gminą często jest tak, że okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest niezwykle długi. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – leasing lub kredyt

Jeżeli nie ma szans na uzyskanie dofinansowania z żadnego z programów kolejną deską ratunku jest kredyt lub leasing. Instytucje finansowe bardzo przychylnie patrzą na finansowanie montażu odnawialnych źródeł energii. W niektórych bankach na tego typu inwestycje banki proponują atrakcyjne warunki finansowanie kredytów dla klientów indywidualnych. Przedsiębiorcy z kolei mogą starać się o leasing również na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – pomoc w uzyskaniu finansowania

Jeżeli czytanie informacji na temat źródeł finansowania instalacji fotowoltaicznej przyprawia Cię o zawrót głowy skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci zupełnie bezpłatnie doradzą Ci jak możesz uzyskać finansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej zarówno dla Twojego domu jak i firmy. https://home/tworzymyinte/ftp/poniksolar.pl/kontakt/

 

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *