Dlaczego panele PV wyłączają się w słoneczne dni

Dlaczego panele PV wyłączają się w słoneczne dni

Na niebie świeci słońce, a na horyzoncie nie ma chmur. Jesteś pewien, że Twoja przydomowa elektrownia słoneczna bije rekordy produktywności, więc włączasz aplikację w telefonie i z przerażeniem odkrywasz, że do Twojej sieci nie wpływa ani jeden wat zielonej energii! Natychmiast sprawdzasz swoją instalację, ale wszystkie elementy działają prawidłowo, a przewody nie są uszkodzone. Dlaczego zatem nie pozyskujesz darmowego prądu? Przyczyn może być kilka. Znajdziesz je poniżej wraz z poradą, jak uniknąć problemu w przyszłości.

Przegrzewające się moduły fotowoltaiczne

W czasie pracy panele fotowoltaiczne nagrzewają się w dość dużym stopniu. To właśnie ten czynnik odpowiada za liczne pożary instalacji w USA. Dlatego też moduły instalowane są na stelażach, zapewniających odpowiedni przepływ powietrza pod nimi – w ten sposób są one cały czas chłodzone.

Jeśli jednak coś blokuje przepływ powietrza lub instalacja została wykonana w niewłaściwy sposób, czujniki temperatury mogą wyłączać przegrzane panele, aby uchronić Twój dom przed ogniem. Weryfikacja w takim przypadku często jest bardzo prosta – większość programów pozwala na sprawdzenie temperatury poszczególnych paneli. Jeśli jest ona za wysoka, musisz udrożnić przestrzeń pod panelami fotowoltaicznymi. W skrajnych przypadkach konieczne może być zamontowanie dodatkowych wiatraczków, wymuszających chłodzenie.

Wszystko działa doskonale, ale panele nie produkują prądu!

Często po sprawdzeniu wszystkich możliwych powodów awarii okazuje się, że instalacja jest w doskonałym stanie i wszystko działa rewelacyjnie. Jedynie nie produkuje prądu… W takim przypadku często winowajcą jest sieć energetyczna.

W południe, gdy na ziemię dociera najwięcej energii słonecznej, a przydomowe instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach, wiele osób przebywa w pracy. Oznacza to, że produkowana energia elektryczna nie jest konsumowana (średnio tylko 20% produkcji jest zużywane na bieżąco w gospodarstwach domowych). Zamiast tego trafia do sieci. Elektrownie nie są w stanie zmniejszyć produkcji w ciągu kilku godzin, więc nadmiarowy prąd krąży po przewodach, nie znajdując ujścia. Przekłada się na wyższe napięcie, co może stanowić zagrożenie dla urządzeń elektrycznych. Dlatego po przekroczeniu 253V falowniki wyłączają się. Jak sobie z tym radzić?

  • Każda faza posiada inne napięcie. Możesz więc spróbować podłączyć się do gniazda zasilanego z innego obwodu. Jeśli będziesz mieć szczęście – do innej linii podłączone będzie mniej instalacji, co pozwoli Ci na produkcję własnej, zielonej energii.
  • Problem jednak narasta wraz z montażem kolejnych przydomowych elektrowni słonecznych. Warto więc rozważyć zakup akumulatora, który zmagazynuje nadwyżki produkcji, jeśli sieć nie pomieści więcej prądu.
  • Jeśli nie potrzebujesz tak dużej ilości prądu, a w rozliczeniu rocznym ciągle pozostaje ci ogromna nadwyżka, zastanów się nad zmniejszeniem ilości paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu większość produkowanego prądu będziesz mógł zużywać na bieżąco.

Instalacja, która nie jest w stanie produkować prądu, nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Dlatego warto zastanowić się nad wymienionymi rozwiązaniami. Nasi pracownicy również chętnie doradzą Ci, jakie rozwiązanie będzie optymalne. Napisz lub zadzwoń do nas, a chętnie pomożemy Ci w rozwiązaniu problemów z fotowoltaiką.

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *