Blog | Ponik Solar

BLOG

Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – dlaczego warto?

Fotowoltaika to ekologiczny system pozyskiwania energii, który zyskuje na popularności nie tylko wśród prywatnych prosumentów, ale także coraz częściej staje się w pełni przekalkulowaną i świadomą inwestycją właścicieli firm. Dostrzegając potencjał płynący z posiadania instalacji PV, decydują się oni na zakup komponentów, które pozwalają znacznie obniżyć koszty prądu, a często i ogrzewania w przedsiębiorstwie. Co […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak zoptymalizować zużycie energii z fotowoltaiki?

Posiadasz już wymarzoną przydomową elektrownię słoneczną, ale wciąż nie widzisz obiecanej, ogromnej różnicy w rachunkach za prąd? Być może większość wytworzonej energii elektrycznej trafia do sieci i rozliczana jest po niekorzystnych dla Ciebie cenach? Nawet w przypadku korzystniejszego rozliczania, od razu tracisz 20% wytworzonej energii. Jak zatem optymalnie korzystać z paneli fotowoltaicznych, by inwestycja w […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną zimą

Panele fotowoltaiczne pracują z największą wydajnością w okresie letnim, gdy dni są najdłuższe, a słońce wysoko nad horyzontem. Nie oznacza to jednak, że zimą farma fotowoltaiczna stoi bezużytecznie – nawet w mroźne dni może ona produkować energię elektryczną. Aby zoptymalizować ten proces, warto odpowiednio zadbać o panele. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak zwiększa się efektywność paneli słonecznych?

Regularnie realizowane testy niezależnego laboratorium PVEL Photovoltaic ułatwiają ocenę wciąż dynamicznie rozwijającego się rynku modułów fotowoltaicznych. Swoje nowe rozwiązanie pokazała między innymi chińska firma Zhengxin, zdobywając w ten sposób pierwsze miejsce wśród badanych rozwiązań. Nie jest to zresztą pierwsze zwycięstwo w historii tego przedsiębiorstwa. Co pozwoliło im osiągnąć triumf?

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Dodatkowe 400 mln zł na OZE dla rolników

W ramach programu Energia dla Wsi rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne i ich członkowie mogą ubiegać się o dofinansowanie do ekologicznych instalacji produkujących i magazynujących energię. Projekt został właśnie zasilony dodatkowymi środkami, co pozwoli wesprzeć więcej inwestycji w OZE w rolnictwie.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Nowelizacja ustawy o OZE 2023 podpisana

Konieczność dostosowania polskiego prawodawstwa do unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii poskutkowała nowelizacją ustawy o OZE. Wchodzi ona w życie z początkiem października 2023 i generuje szereg zmian. Sprawdź, czego może spodziewać się rynek odnawialnych źródeł energii w poszczególnych obszarach.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Czy nowelizacja prawa zwiększy ilość powstających farm fotowoltaicznych

W sejmie dobiegły końca właśnie prace nad nową nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, w tym paneli fotowoltaicznych. Nowo uchwalone przepisy mają ułatwić stawianie dużych farm słonecznych. Czy usprawnienia te w znaczący sposób zmienią krajobraz polskiej energetyki?

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Dlaczego panele PV wyłączają się w słoneczne dni

Na niebie świeci słońce, a na horyzoncie nie ma chmur. Jesteś pewien, że Twoja przydomowa elektrownia słoneczna bije rekordy produktywności, więc włączasz aplikację w telefonie i z przerażeniem odkrywasz, że do Twojej sieci nie wpływa ani jeden wat zielonej energii! Natychmiast sprawdzasz swoją instalację, ale wszystkie elementy działają prawidłowo, a przewody nie są uszkodzone. Dlaczego […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Dofinansowania fotowoltaiki. Sprawdź sam

Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją dla Twoich oszczędności. W ciągu kilku lat zwracają się wszystkie poniesione inwestycje, natomiast oszczędności będą generowane przez całą żywotność instalacji, czyli przeszło dwadzieścia lat. Teraz możesz jeszcze bardziej skrócić okres zwrotu, korzystając z licznych dofinansowań paneli fotowoltaicznych. Zobacz, jak korzystnie zainwestować w instalację fotowoltaiczną w 2022 roku.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak stworzyć opłacalną instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne pojawiły się w Polsce dobre kilka lat temu i od razu zyskały ogromną popularność. Dzięki dofinansowaniom wiele osób decydowało się na ich instalację, a korzystne warunki kredytowe pozwalały każdemu na budowę własnej instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Ilość powstających przydomowych elektrowni słonecznych zaskoczyła firmy energetyczne, które nie zdążyły dostosować sieci dystrybucyjnej do […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika w połączeniu z rekuperacją i pompą ciepła – korzyści

Aktualne trendy architektoniczne kładą szczególny nacisk na dwa aspekty: ekologię oraz ekonomię. Dużą popularnością cieszą się ciągle panele fotowoltaiczne, coraz więcej domów ogrzewanych jest pompami ciepła. Nowe domy wyposażane są także w system rekuperacji. Na czym polegają te rozwiązania i jakie dają korzyści? Sprawdź sam!

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika

Zmieniające się w ostatnim czasie przepisy prawne mają na celu zahamowanie inwestycji w przeszacowane instalacje fotowoltaiczne. Rozliczanie się z nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej na gorszych warunkach powoduje, że opłacalność takich inwestycji jest znacznie mniejsza. Jednak nadal jest to ciekawy sposób na oszczędności. Szczególnie przy stale rosnących cenach prądu. Ile aktualnie kosztuje fotowoltaika i czy może […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak kryzys energetyczny w Chinach wpłynie na fotowoltaikę?

Obecnie Chiny borykają się z ogromnym kryzysem energetycznym. Przerwy w dostawie prądu spowodowane wysokimi cenami węgla dotknęły nie tylko mieszkańców Państwa Środka, ale też wiele tamtejszych przedsiębiorstw. 70% chińskich zakładów przemysłowych zasilana jest węglem, który stał się towarem niezwykle deficytowym. Władze poleciły firmom kolejowym i władzom lokalnym zwiększenie dostaw węgla do zakładów użyteczności publicznej. Jednak […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika – na jakim dachu najlepiej się sprawdzi

Planując budowę domu jednorodzinnego należy wziąć pod uwagę szereg różnych aspektów. A jeśli planujemy również instalację paneli fotowoltaicznych, warto wiedzieć jak przygotować plan inwestycji tak, aby instalacja PV działała jak najwydajniej. Ale jaki rodzaj dachu sprawdzi się najlepiej? Fotowoltaikę można zainstalować na praktycznie każdym dachu.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Moduły ZNSHINE z powłoką grafenową – pytania i odpowiedzi

Klienci zainteresowani zakupem modułów fotowoltaicznych ZNSHINE SOLAR z powłoką grafenową często mają wiele pytań. W tym artykule odpowiadamy na te najbardziej popularne.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

ZNSHINE Solar – Panele fotowoltaiczne z grafenem

Amerykańskie laboratorium PVEL zajmuje się testowaniem paneli fotowoltaicznych sprzedawanych przez 75 producentów od 10 lat. Różnice w trwałości są ogromne w zależności od użytej przy wykonaniu paneli technologii.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca

Ogrzewanie to jeden z największych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, że poszukujemy rozwiązań, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dachy domów w Polsce coraz częściej pokryte są panelami fotowoltaicznymi. Panele fotowoltaiczne łączone są często w jeden system z pompą ciepła. Dzięki temu koszt ogrzewania domu może spaść nawet o 80% niż w przypadku ogrzewania przy […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Pożar paneli fotowoltaicznych – jak sobie z tym radzić

Od kilku lat w Polsce mamy nieustanny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Moduły fotowoltaiczne wraz z pompą ciepła są najczęściej wybieranym rozwiązaniem wśród Polaków. Jest to bardzo dobry sygnał coraz większej świadomości dbania zarówno o środowisko jak i oszczędności.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika dofinansowanie jak uzyskać dotacje w 2021

Program „Mój Prąd” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków i będzie kontynuowany w roku 2021. Jak zatem uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w roku 2021? Dowiesz się tego w naszym artykule.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Czego dowiesz się od doradcy energetycznego PONIK SOLAR

Wybór dostawcy instalacji fotowoltaicznej to poważna decyzja. Podjęcie współpracy z nieodpowiednią firmą może przysporzyć Tobie wiele kłopotów. W PONIK SOLAR zawsze gramy w otwarte karty zatem w poniższym artykule przedstawimy Tobie czego możesz spodziewać się na spotkaniu z naszym doradcą energetycznym.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Technologia bifacial – jak produkować więcej energii

Pierwsze panele fotowoltaiczne w technologii bifacial powstały w laboratorium kilkadziesiąt lat temu. Pierwszą firmą, która je skomercjalizowała, była hiszpańska firma Isofoton (1981), na podstawie badań Antonio Luque w Instytucie Energii Słonecznej w Madrycie. Dzisiejsze moduły fotowoltaiczne bifacial są zaprojektowane do wytwarzania energii przez światło padające z przodu i z tyłu panelu, ale nie są wykonane […]

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Iván Duque inauguruje pierwszą elektrownię słoneczną w ramach planu przejścia na energię odnawialną w Kolumbii

W Meta w Kolumbii została zainstalowana pierwsza elektrownia słoneczna w 2021 roku będąca częścią planu przejścia na energię odnawialną w Kolumbii, oficjalnie ogłoszona przez prezydenta Kolumbii Ivána Duque Márqueza, który uczestniczył w piątkowej ceremonii inauguracji elektrowni.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Moduły fotowoltaiczne ZNSHINE posiadają certyfikat przeciwpożarowy klasy A

Wszystkie instalacje elektryczne niosą ze sobą pewien stopień zagrożenia pożarowego, a pożary z modułów fotowoltaicznych nie są niemożliwe, mimo że są one bardzo rzadkie. W ostatnich latach kraje zwiększyły wymagania dotyczące odporności ogniowej elektrowni fotowoltaicznych, zwłaszcza panele fotowoltaiczne.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej zadawane pytania

Ze względu na to, że dużo naszych aktualnych i potencjalnych klientów zadaje sobie podobne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć na te najbardziej popularne. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzi na poniższe pytania rozwiążą wiele wątpliwości naszych klientów.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać

Podjęcie decyzji na temat inwestycji w instalację fotowoltaiczną to bardzo dobry pomysł. Jest to oszczędność pieniędzy i udział w dbaniu o naszą planetę. Jednak po podjęciu decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne pojawia się wiele pytań. Jednym z kluczowych jest: jakie panele fotowoltaiczne wybrać. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Jak działają panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla domu i firmy. Zmiany klimatu oraz konieczność dbania o środowisko tylko potęgują wzrost trendu na instalacje fotowoltaiczne. Czy zastanawiasz się jak działają panele fotowoltaiczne? W jaki sposób promienie słoneczne zamieniane są w prąd? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne są kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Zbudowane są z wielu połączonych ze sobą ogniw. Dotyczy to zarówno paneli mono-, jak i polikrystalicznych. W obu typach paneli słonecznych ogniwa wykonane są z krystalicznego krzemu. Krzem jest wyjątkowym pierwiastkiem, który stał się podstawą całej dzisiejszej elektroniki. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać? Monokrystaliczny panel […]

Czytaj więcej